Ascultă Online Radio Cernăuți
26 dec. 2013
"Moș Crăciun" (clip) pt. conaționalii de pretutindeni!!!
Revista presei nordbucovinene de limba română din 27/12/2013
Atenţie! Pentru a citi ziarul în mărime reală, accesați tastele Ctrl și (+) la mărire & Ctrl și (–) la micșorare
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////23 dec. 2013
Festivalul Florile Dalbe 2013 la ediţia a XIX-a
Pentru prima dată tradiţionala
Sărbătoare a obiceiurilor de iarnă „Florile Dalbe”,
organizată în ziua 22
decembrie 2013, între orele 12.00-15.00, de către Societatea „Mihai Eminescu” din
regiunea Cernăuţi , care a
ajuns la ediţia a XIX-a, a fost transmisă pe mapamond in direct prin intermediul site-ului http://www.chv.tv/ din sala Palatului Academic al Universităţii
Bucovinene de Medicină din Cernăuţi de pe str. F. Şchiller, 11.
M. C. – Fetelor! Unde sunteţi, bată-v-ar
norocul să vă bată! Fulguţo, Ierniţo! Unde sunteţi! Bună ziua dragii mei! Măăă,
da mulţi sunteţi! Ia spuneţi-i moşului, n-aţi văzut pe-aici două fetişcane
ducând un sac mare? Nu? Vai de mine, sunt două nepoţele de-ale mele – Fulguţa
şi Ierniţa. Eu am rămas puţin în urmă, să mai admir o dată frumoasa clădire a
teatrului de-alături; dar ce mai vorbă – întreaga piaţă, că tare-i frumoasă.
Când am întors capul – nici urma nu le-am găsit. Las-că baba le spovedeşte diseară. Crăciuniţa, pe care o cunoaşteţi
bine, era mai disciplinată. Ea avea grijă de mine. Dar, aşa-i cu fetele; vine
timpul şi trebuie să părăsească casa părintească. Fulguţo, Ierniţo!
Fulguţa – Aici suntem, moşule.
M. C. –
Iată-le, iată-le frumoasele! Unde v-aţi dus, şotiilor voi ce sunteţi! Ia,
veniţi încoace! Hai, veniţi, veniţi. Vai, ele încă-s şi ruşinoase! Hai, nu mă
faceţi să râd. Repejor lângă mine. Ia salutaţi-vă cu sala, cum v-am învăţat.
Fulguţa
– Bună ziua, dragi români! Să fiţi sănătoşi, bucuroşi şi voinici, ca nişte
Feţi-Frumoşi!
Ierniţa
– şi vouă la Mulţi Ani ,
dragi româncuţe! Să fiţi sănătoase, roşii la faţă, ca Soarele-n dimineaţă, cu
flori pe la sprâncene, ca nişte Ilene Cosânzene!
M. C. –
Bravo, măăăăi. Mi-aţi mai înmuiat puţin sufletul, că tare ...
Fulguţa
– Moşule, nu te supăra pe noi. Erai atât de încântat de frumuseţile acestui
oraş, că te-am lăsat să-l admiri în pace, doar ştim cât de mult îl iubeşti.
Ierniţa
– Da, moşulică, noi am luat-o înainte doar să vedem câtă lume a venit. Cu atât
mai mult, că dumneata ştii bine drumul, şi nu era chiar aşa departe.
M. C. –
Ei, şmecheroaielor, ştiţi cum să mă luaţi aşa – cu binişorul.
Ierniţa
– De la tine le-am învăţat pe toate, moşule.
M. C. –
Dar unde-i sacul, scumpele moşului? L-aţi pierdut, ori vi l-au furat? Măăă,
acolo erau, erau ...
Ierniţa
– Nu, moşule, l-am lăsat în paza unor oameni foarte cumsecade.
M. C. –
Care oameni? Ce-i cu voi? Măăăă!
Fulguţa –
Nu-ţi fie frică, moşule. Sacul dumitale l-am lăsat la domnul Vasile Bâcu,
preşedintele Societăţii Mihai Eminescu care, împreună cu colegii săi, iarăşi a
organizat frumosul festival „Florile Dalbe”.
Ierniţa
– Da, da, moşule, festivalul „Florile Dalbe”, la care noi acuma ne aflăm, dacă
nu ştii. Precis ai uitat şi anul acesta. Las că-i spunem noi bunicăi deseară.
Te spovedeşte ea.
M. C. –
Fetelor, fetelor, hai să ne-nţelegem: eu nu-i spun despre voi, iar voi – despre
mine. Doar ştiţi că-mi face zile fripte. (fetele bat mâna după spatele
moşului). Ba asta nu-i bine, ba cealaltă. Cât despre festival – am uitat, dar
nu-i nimic. Îi felicit eu pe oaspeţi (felicitarea).
Eu am
terminat, dar voi, ce staţi? Ia chemaţi-l pe domnul preşedinte, să-l vadă
lumea. Poate are şi el ceva de spus.
La manifestare şi-au dat concursul:
Corul Dragoş Vodă, conducător artistic Dumitru Caulea;
Grupul etnofolcloric „Fetele din Bucovina”, conducător artistic Luminiţa Demeanyk ;
Ansamblul etnofolcloric al Grădiniţei din Mihoreni, condus de Rodica CIURCIUN;
***********************************************************
Penteleiciuc Maria – Aseară, pe-nserate;
*****************************************************
Cristina Morari, Maria Cudla (Mahala) – Ninge cu stele; ******************************************************
Malanca de la Voloca, condus de Nicolae Mintencu;

**************************************************************
Ansamblul de dansuri „Ciobănaşul” de la Pătrăuţii de Sus, raionul Storojineţ, conducător artistic – Gheorghe Cutaş;
Trupa vocală „Prolog”, îndrumată de dl Vasile Tărâţeanu, din care fac parte Cristina Tărâţeanu, Alina Ilaşciuc, Costel Purici, Cristian Tocari;
*************************************************
Corul Şcolii nr. 13 din Cernăuţi, conducător Dumitru Caulea – Sus la poarta cerului; ******************************************************
Patraş Cristina - Iarna ; ******************************************************
******************************************************
Grupul vocal din Ropcea, condus de preotul-paroh Constantin Şubran;
***************************************************************
Elena şi Cristina Petriuc – De Crăciun veniţi lumina să luaţi!;
*************************************************************
Anicuţa Gostiuc – La mulţi ani;
Grupul vocal „Armonia” de la Casa de cultură din Mahala, raionul Noua Suliţă, conducător Elena Petriuc;
Grupul Folcloric din Mahala – La mulţi ani;
******************************************************
Cezarina Ştefanesa. S. Marşinţi, raionul Noua Suliţă – Iarna să dansăm latino...;
*******************************************************
Nicolae Tiron (România);
************************************************************

Alexandru Tărâţeanu;
*********************************************************** *********************************************************** Corul „Fiii Arboroasei” Iordăneşti, conducător preot Vasile POJOGA; ************************************************************* Ansamblul Folcloric „Mugurel”din Pătrăuţii-de-Jos, raionul Storojineţ, conducător Larisa Popescu-Chedic; **************************************************************** Preot Mihai COBZIUC, România; Ukr - ***************************************************************************
Autorul textului - Gheorghe Ungureanu ( Moş Crăciun )
Foto şi video de Nicolae Hauca.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


































.jpg)




