Ascultă Online Radio Cernăuți

26 dec. 2013

"Moș Crăciun" (clip) pt. conaționalii de pretutindeni!!!


Dragi conational de pretutindeni, In contextul sarbatorilor de iarna, prilejuite de Minunea Nasterii Mantuitorului nostru Iisus Hristos, va dorim sanatate, belsug in toate, pace sufleteasca si viata cu rost, cu impliniri in plan personal si national. Dumnezeu sa va binecuvanteze pasii pe toate cararile destinului si sa va (re)aduca ACASA la radacinile Neamului nostru vrednic. Pentru intregirea dispozitiei de sarbatoare, echipa Studioului de creatie “Flacara Film” - din care face parte si artista Basarabeanca, simbol al muzicii patriotice - va aduce in dar videoclipul “Mos Craciun”, un cantec creat de doua legende ale culturii romanesti – Adrian Paunescu si Eugen Doga. E o minunata poveste de Craciun filmata in centrul Chisinaului, in istorica Piata a Marii Adunari Nationale, pe care o puteti darui, la randul dvs, copiilor, nepotilor si stranepotilor dvs, care trebuie sa stie de mici ca plaiurile noastre sunt cele mai frumoase din lume. Aurica Dicusara Basarabeanca „Mos Craciun" (versus Mos Gerila) http://www.youtube.com/watch?v=pLeUDywoz74 Recomandam cu drag si acest leac pentru sufletul dvs bucuros de Hristos: Basarabeanca „Colind" http://www.youtube.com/watch?v=WHInVsHrCms Sarbatori luminoase si un An Nou plin de iubire, intelepciune si unitate de Neam. Craciun fericit! La anul si la multi, multi ani! Cu drag si suflet, Luminita Dumbraveanu, fondator al Studioului “Flacara Film”, Chisinau

Revista presei nordbucovinene de limba română din 27/12/2013



Atenţie! Pentru a citi ziarul în mărime reală, accesați tastele Ctrl și (+) la mărire & Ctrl și (–) la micșorare






////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////







///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////






 ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////



















23 dec. 2013

Festivalul Florile Dalbe 2013 la ediţia a XIX-a



****************************************************************************


       Pentru prima dată  tradiţionala Sărbătoare a obiceiurilor de iarnă „Florile Dalbe”, organizată în  ziua 22 decembrie 2013, între orele 12.00-15.00,  de către Societatea „Mihai Eminescu” din regiunea Cernăuţi , care a   ajuns la ediţia a XIX-a,  a fost transmisă pe mapamond in  direct   prin intermediul   site-ului  http://www.chv.tv/    din  sala Palatului Academic al Universităţii Bucovinene de Medicină  din Cernăuţi de pe str. F. Şchiller, 11          

 
         Pe  scenă  îşi fac apariţia Moş Crăciun  şi cele  două   nepoţele:  Fulguţa şi Ierniţa!


    M. C. – Fetelor! Unde sunteţi, bată-v-ar norocul să vă bată! Fulguţo, Ierniţo! Unde sunteţi! Bună ziua dragii mei! Măăă, da mulţi sunteţi! Ia spuneţi-i moşului, n-aţi văzut pe-aici două fetişcane ducând un sac mare? Nu? Vai de mine, sunt două nepoţele de-ale mele – Fulguţa şi Ierniţa. Eu am rămas puţin în urmă, să mai admir o dată frumoasa clădire a teatrului de-alături; dar ce mai vorbă – întreaga piaţă, că tare-i frumoasă. Când am întors capul – nici urma nu le-am găsit. Las-că baba le spovedeşte  diseară. Crăciuniţa, pe care o cunoaşteţi bine, era mai disciplinată. Ea avea grijă de mine. Dar, aşa-i cu fetele; vine timpul şi trebuie să părăsească casa părintească. Fulguţo, Ierniţo!

   Fulguţa – Aici suntem, moşule.

M. C. – Iată-le, iată-le frumoasele! Unde v-aţi dus, şotiilor voi ce sunteţi! Ia, veniţi încoace! Hai, veniţi, veniţi. Vai, ele încă-s şi ruşinoase! Hai, nu mă faceţi să râd. Repejor lângă mine. Ia salutaţi-vă cu sala, cum v-am învăţat.

Fulguţa – Bună ziua, dragi români! Să fiţi sănătoşi, bucuroşi şi voinici, ca nişte Feţi-Frumoşi!

Ierniţa – şi vouă la Mulţi Ani, dragi româncuţe! Să fiţi sănătoase, roşii la faţă, ca Soarele-n dimineaţă, cu flori pe la sprâncene, ca nişte Ilene Cosânzene!

M. C. – Bravo, măăăăi. Mi-aţi mai înmuiat puţin sufletul, că tare ...

Fulguţa – Moşule, nu te supăra pe noi. Erai atât de încântat de frumuseţile acestui oraş, că te-am lăsat să-l admiri în pace, doar ştim cât de mult îl iubeşti.

Ierniţa – Da, moşulică, noi am luat-o înainte doar să vedem câtă lume a venit. Cu atât mai mult, că dumneata ştii bine drumul, şi nu era chiar aşa departe.

M. C. – Ei, şmecheroaielor, ştiţi cum să mă luaţi aşa – cu binişorul.


Fulguţa – D-apoi, moşule, că avem cui semăna. 

Ierniţa – De la tine le-am învăţat pe toate, moşule. 

M. C. – Dar unde-i sacul, scumpele moşului? L-aţi pierdut, ori vi l-au furat? Măăă, acolo erau, erau ...

Ierniţa – Nu, moşule, l-am lăsat în paza unor oameni foarte cumsecade.

M. C. – Care oameni? Ce-i cu voi? Măăăă!

Fulguţa – Nu-ţi fie frică, moşule. Sacul dumitale l-am lăsat la domnul Vasile Bâcu, preşedintele Societăţii Mihai Eminescu care, împreună cu colegii săi, iarăşi a organizat frumosul festival „Florile Dalbe”.

Ierniţa – Da, da, moşule, festivalul „Florile Dalbe”, la care noi acuma ne aflăm, dacă nu ştii. Precis ai uitat şi anul acesta. Las că-i spunem noi bunicăi deseară. Te spovedeşte ea.

M. C. – Fetelor, fetelor, hai să ne-nţelegem: eu nu-i spun despre voi, iar voi – despre mine. Doar ştiţi că-mi face zile fripte. (fetele bat mâna după spatele moşului). Ba asta nu-i bine, ba cealaltă. Cât despre festival – am uitat, dar nu-i nimic. Îi felicit eu pe oaspeţi (felicitarea).
Eu am terminat, dar voi, ce staţi? Ia chemaţi-l pe domnul preşedinte, să-l vadă lumea. Poate are şi el ceva de spus.

Fulguţa – Domnule preşedinte! Ierniţa – Domnule Vasile Bâcu! Împreună – Veniţi aici la noi! 



La manifestare şi-au dat concursul:

 

Corul Dragoş Vodă, conducător artistic Dumitru Caulea;  


Grupul etnofolcloric „Fetele din Bucovina”, conducător artistic Luminiţa Demeanyk ;


    

Ansamblul etnofolcloric al Grădiniţei din Mihoreni, condus de Rodica CIURCIUN;

  ***********************************************************  Penteleiciuc Maria – Aseară, pe-nserate;

 *****************************************************  

Cristina Morari, Maria Cudla (Mahala) – Ninge cu stele; ******************************************************

                                    Malanca de la Voloca, condus de Nicolae Mintencu;   

    **************************************************************                                

Ansamblul de dansuri „Ciobănaşul” de la Pătrăuţii de Sus, raionul Storojineţ, conducător artistic – Gheorghe Cutaş; 

                                 

Trupa vocală „Prolog”, îndrumată de dl Vasile Tărâţeanu, din care fac parte Cristina Tărâţeanu, Alina Ilaşciuc, Costel Purici, Cristian Tocari;     

                       ************************************************* 

                                           

Corul Şcolii nr. 13 din Cernăuţi, conducător Dumitru Caulea – Sus la poarta cerului; ******************************************************  

Patraş Cristina - Iarna ; ******************************************************

    

    ******************************************************

  Grupul vocal din Ropcea, condus de preotul-paroh Constantin Şubran;  *************************************************************** Elena şi Cristina Petriuc – De Crăciun veniţi lumina să luaţi!; *************************************************************

  Anicuţa Gostiuc – La mulţi ani;  Grupul vocal „Armonia” de la Casa de cultură din Mahala, raionul Noua Suliţă, conducător Elena Petriuc;    

Grupul Folcloric din Mahala – La mulţi ani;    ******************************************************

   

Cezarina Ştefanesa. S. Marşinţi, raionul Noua Suliţă – Iarna să dansăm latino...; *******************************************************   Nicolae Tiron (România); ************************************************************  

Alexandru Tărâţeanu; 

*********************************************************** *********************************************************** Corul „Fiii Arboroasei” Iordăneşti, conducător preot Vasile POJOGA; ************************************************************* Ansamblul Folcloric „Mugurel”din Pătrăuţii-de-Jos, raionul Storojineţ, conducător Larisa Popescu-Chedic; **************************************************************** Preot Mihai COBZIUC, România; Ukr - ***************************************************************************

 Autorul  textului - Gheorghe Ungureanu ( Moş Crăciun ) 

 Foto şi video de Nicolae Hauca.